Dlaczego Covid-19 jest tak podstępną chorobą? - Testy na Covid-19

Dlaczego Covid-19 jest tak podstępną chorobą?

O koronawirusie słyszał obecnie już chyba każdy. Pandemia nadal trwa i dotyka coraz większą liczbę osób. Mimo to nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, z czym dokładnie wiąże się zachorowanie na COVID-19. Jakie następstwa może mieć choroba wywołana tym szczepem koronawirusa? Dlaczego naprawdę warto uważać na siebie oraz na swoich bliskich? Jakie mogą wystąpić powikłania po chorobie i dlaczego COVID-19 jest uważany za bardzo podstępną chorobę, przed którą naprawdę trudno się uchronić? Dowiedz się więcej na temat COVID-19 

Wirus, którym można zarazić się praktycznie wszędzie

Wprowadzane przez sanepid oraz Ministerstwo Zdrowia obostrzenia budzą wiele obiekcji ze strony społeczeństwa w naszym kraju. Ograniczenia liczby klientów w sklepach oraz galeriach handlowych, zamknięte obiekty sportowe oraz rozrywkowe i lokale gastronomiczne, nakaz noszenia maseczek czy ograniczenia w liczbie pasażerów w komunikacji miejskiej to tylko część z obostrzeń, jakie zostały wprowadzone w trakcie pandemii. Nie biorą się one jednak z niczego, koronawirus uważany jest za bardzo podstępny i zarazić można się nim praktycznie wszędzie. Dlatego trzeba naprawdę mocno uważać, aby nie tylko zadbać o siebie i uchronić się przed chorobą, ale także po to, aby ograniczyć roznoszenie wirusa. Kluczem do sukcesu jest w tym zakresie częste dezynfekowanie rąk oraz stosowanie maseczek ochronnych, zasłaniających usta i nos. 

Koronawirus często porównywany jest do silnej grypy w kwestii objawów. Osoby chore mają wysoką gorączkę, katar i silny kaszel oraz cierpią z powodu bólu głowy, obolałych mięśni oraz ogólnego osłabienia organizmu, przez co może brakować sił nawet na wstanie z łóżka. Niestety na tym kończą się podobieństwa do grypy, ponieważ COVID-19 ma o wiele gorsze skutki uboczne i powikłania.

Jest to wirus, który bardzo mocno obciąża układ oddechowy i może prowadzić do zapalenia płuc martwiczego lub wentylacyjnego, a także zapalenia i obrzęku krtani, zapalenia osierdzia, ostrego zapalenia mięśnia sercowego czy niewydolności oddechowej. Osoby, które przebyły COVID-19 mogą mieć problemy z krzepliwością krwi oraz z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego. Powikłania po COVID-19 są często o wiele gorsze niż sama choroba. Bardzo często zdarza się, że sama choroba przebiega praktycznie bezobjawowo, a dopiero później zaczynają pojawiać się poważne problemy zdrowotne związane z powikłaniami. 

Wzajemna troska i odpowiedzialność społeczna 

COVID-19 stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia praktycznie każdego. Największym obciążeniem jest dla osób starszych oraz tych, którzy przewlekle chorują. Ze względu na to, że koronawirus obciąża bardzo mocno układ oddechowy i układ sercowo-naczyniowy, dlatego w grupie największego ryzyka są osoby, które mają astmę oraz inne przewlekłe choroby układu oddechowego, a także różnego rodzaju problemy z sercem oraz z układem naczyniowym.

jakie są powikłania po covidzie
Na groźny przebieg choroby są narażone zwłaszcza osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, naczyniowego oraz na cukrzycę.

Problematyczne są także choroby, które znacząco obciążają układ immunologiczny. Nie oznacza to jednak, że osoby zdrowe nie muszą obawiać się tego problemu. Niestety nie ma reguły w zakresie tego, jak przechodzi się przez zarażenie koronawirusem. Jest to zależne od bardzo wielu czynników, dlatego też lepiej unikać tego ryzyka i uważać na siebie oraz na innych.

Wspólne dbanie o siebie nawzajem jest kluczem do sukcesu i do jak najszybszego wyciszenia pandemii, co obecnie powinno być najważniejszą kwestią dla nas wszystkich. Należy koniecznie stosować się do zaleceń sanepidu, nosić maseczki i dbać o higienę – przede wszystkim rąk, ale nie tylko. Ważna jest także dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku.

Koronawirusem można zarazić się w sklepie, podczas jazdy pociągiem lub tramwajem, a także w poczekalni u lekarza czy w lokalu usługowym. Warto wyrabiać sobie dobre nawyki nakładania maseczek oraz stosowania żeli antybakteryjnych do rąk za każdym razem, gdy wchodzimy do nowego pomieszczenia lub chcemy dotknąć twarzy czy włosów. Wzmożona ostrożność jest jak najbardziej wskazana. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań na obecność wirusa. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że przeszliśmy przez COVID-19 już wcześniej bezobjawowo, warto wykonać specjalistyczne testy na przeciwciała

Redakcja: