Testy na koronawirusa - gdzie wykonać? - Testy na Covid-19

Testy na koronawirusa – gdzie wykonać?

Obecnie mamy dostęp do wielu rodzajów testów, dzięki którym możemy określić, czy chorujemy na koronawirusa, czy też nie. Co więcej, obecna sytuacja sprawiła, że oprócz testów dostępnych jedynie w laboratorium, pojawiły się też takie, które można nabyć samodzielnie w sieci. Czy jest to dobry pomysł? Na co zwracać uwagę, szukając testów na covid-19? Czy można przeprowadzić je samodzielnie?

Na co zwrócić uwagę, kupując test?

Jeśli planujesz zakupić test online, zwróć uwagę na to, jak wygląda opis produktu. Udzielanie szczegółowych informacji jest jednym z sygnałów troski o klientów i dbałości o dostarczeniu jak najlepszych i najbezpieczniejszych wyrobów. Informacje przygotowane chaotycznie, błędnie pod względem poprawności językowej, są prawdopodobnie tłumaczone automatycznie, celem jak najszybszego osiągnięcia zysku. Nie wzbudza to zaufania, prawda?

W opisach produktów powinny znaleźć się szczegółowe informacje na temat wartości testów, takich jak czułość i swoistość, które zostały odgórnie wytyczone przez WHO. Testy mieszczące się w założonych normach najprawdopodobniej będą właśnie tymi, które warto zakupić.

Czy jednak bezpiecznie kupować testy na koronawirusa przez internet?

Co decyduje o wiarygodności testu?

Tak jak była o tym przed chwilą mowa, istnieją określone wytyczne w zakresie czułości i swoistości diagnostycznej, by test można było uznać za wiarygodny. W przypadku testów antygenowych wartości te wynoszą minimum 90% w przypadku czułości i 97% w zakresie swoistości. Wykazują one co prawda nieco niższą skuteczność, niż testy PCR, lecz są zalety, dzięki którym nadal warto z nich korzystać. 

Aby mieć pewność, że test jest wiarygodny, oprócz sprawdzenia czułości i swoistości, trzeba upewnić się, że test przeprowadzi wykwalifikowana osoba. Laboratoria mogą jednak nie zgodzić się na wykonanie i autoryzację testów zakupionych poza ich placówką – dzieje się tak po to, aby zadbać o dobro pacjentów korzystających z usług danej placówki.

Najbezpieczniejszą opcją jest zakupienie testów bezpośrednio tam, gdzie zamierzamy je wykonać – wtedy możemy liczyć zarówno na wysoką jakość testu, jak i na profesjonalne pobranie próbki, niezależnie od tego, czy będzie to test antygenowy, czy serologiczny.

Jak testy antygenowe wypadają na tle testów molekularnych?

Jak do tej pory, to właśnie testy molekularne, możliwe do przeprowadzenia jedynie w laboratorium, są uznawane za najskuteczniejszą metodę wykrywania wirusa. Na ich tle, skuteczność testów antygenowych waha się w zakresie od 84 do 97,6%. Niemniej jednak, testy antygenowe nadal są metodą wartą uwagi. Dlaczego?

  • Większa dostępność. Na wykonanie testu PCR trzeba udać się do laboratorium, nierzadko bardzo oddalonego od domu, co może stanowić duży problem dla wielu osób. Z kolei testy antygenowe dają możliwość wykonania ich w najbliższej przychodni, dlatego, że do ich przeprowadzenia nie jest konieczne zaplecze laboratoryjne.
  • Wynik testu można uzyskać w 20 minut. Znacznie skraca to czas oczekiwania i zwiększa możliwość szybkiej reakcji, która w dobie pandemii jest bardzo ważna. 
  • Niższa cena. Testy na koronawirusa powinny z założenia być wykonywane co jakiś czas, a jeden test PCR to wydatek rzędu kilkuset złotych. Z kolei jeden test antygenowy, zakupiony w sieci kosztuje ok. 100 złotych, co jest całkiem dużą oszczędnością. 

Jak ważne jest prawidłowe wykonanie testu?

Ma to bardzo duże znaczenie w prawidłowym odczytaniu wyniku. W sieci jest co prawda dużo artykułów opisujących, jak można prawidłowo wykonać test samodzielnie, lecz nie jest to najlepszym pomysłem. Istnieje szereg zaleceń, do których należy się zastosować, by wynik był zgodny ze stanem faktycznym, a wykonywanie testu w warunkach domowych sprzyja choćby przypadkowemu pominięciu części z nich, a także stwarza ryzyko przeprowadzenia testu w sposób niedbały, co również może wpłynąć na wynik. Reasumując, jest to czynność prosta jedynie z pozoru, dlatego, że istnieje szereg czynników, mających wpływ na ostateczny wynik. 

Testy na koronawirusa jako istotna metoda walki z pandemią

Testy na covid-19 wykonywane regularnie i w prawidłowy sposób są jedną z najlepszych metod walki z pandemią. Aby pomagały jak najskuteczniej, warto zadbać o to, by kupować je wyłącznie w godnych zaufania źródłach i sprawdzać najważniejsze informacje, związane m.in. z czułością i swoistością testu. Oprócz tego pamiętamy o tym, aby powierzyć wykonanie testu przeszkolonym personelowi medycznemu w najbliższej placówce. Tylko tak zyskujemy pewność, że wynik będzie prawidłowy i wiedzę o tym, jakie powinny być dalsze kroki w zakresie diagnostyki i ewentualnego leczenia. 

Sprawdź, gdzie wykonasz test na Covid-19 we Wrocławiu.

Redakcja: