Powikłania po Covid-19 u dzieci i dorosłych - Testy na Covid-19

Powikłania po Covid-19 u dzieci i dorosłych

Objawy COVID-19 mogą czasami utrzymywać się przez kila tygodni, a nawet wiele miesięcy. Wygrywając walkę z koronawirusem, powinniśmy jednak pamiętać, że wirus ten może uszkodzić płuca, serce i mózg, zwiększając ryzyko wystąpienia długotrwałych problemów zdrowotnych.

Powikłania u dorosłych 

Chociaż COVID-19 jest uważany za chorobę, która dotyka przede wszystkim płuc, może również wpływać na:

– serce. Badania obrazowe wykonane miesiące po wyleczeniu z COVID-19 wykazały trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego, nawet u osób, które miały tylko łagodne objawy COVID-19. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca,

– płuca. COVID-19 może spowodować trwałe uszkodzenie maleńkich woreczków powietrznych (pęcherzyków płucnych) w płucach,

– mózg. Nawet u młodych ludzi COVID-19 może powodować udary, drgawki i zespół Guillain-Barre – stan, który powoduje tymczasowy paraliż. Może również zwiększać ryzyko rozwoju choroby Parkinsona i choroby Alzheimera,

– zakrzepy krwi i problemy z naczyniami krwionośnymi: większość uszkodzeń serca spowodowanych przez COVID-19 pochodzi z bardzo małych zakrzepów, które blokują drobne naczynia krwionośne w mięśniu sercowym.Inne części ciała, w których mogą powstawać zakrzepy krwi, to płuca, nogi, wątroba i nerki,

– długotrwałe zmęczenie: u chorych, którzy wygrali walkę z koronawirusem zanotowano stan długotrwałego osłabienia i zmęczenia. 

Wieloukładowy stan zapalny u dzieci (MIS-C)

Związek między COVID-19 a MIS-C nie jest dobrze poznany i nie wiemy, kto jest najbardziej narażony na ryzyko zachorowania. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) chce jednak uspokoić rodziców, że bardzo niewiele dzieci choruje na wirus wywołujący COVID-19. Ponadto, większość dzieci, u których zdiagnozowano MIS-C, wyzdrowiała po otrzymaniu pomocy medycznej.

Dzieci z MIS-C mają gorączkę i obrzęk ciała potwierdzony przez badania laboratoryjne. Dzieci z MIS-C mogą również cierpieć na zakrzepicę (skrzepy krwi), słabą pracę serca lub uszkodzenie nerek.

Aby chronić swoje dziecko, ważna jest szybka reakcja oraz skontaktowanie się z pediatrą, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia swojego dziecka. 

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

  • gorączka (38 stopni Celsjusza), która utrzymuje się przez 24 godziny lub dłużej,
  • ból brzucha, biegunka lub wymioty,
  • ból szyi,
  • wysypka lub zmiana koloru skóry,
  • zaczerwienione białka oczu,
  • wygląda na dużo bardziej zmęczone i ospałe niż zwykle,
  • duszność czy trudności w oddychaniu,
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej, który nie ustępuje,
  • trudności z obudzeniem się lub utrzymaniem snu,
  • niebieskawe zabarwienie warg lub twarzy
  • trudno o kontakt z dzieckiem. 

Wirus zagadka

Jako że trudno jest jeszcze przewidzieć długoterminowe skutki działania nowego wirusa, który wywołuje COVID-19, naukowcy przyglądają się skutkom, które zaobserwowano w przypadku pokrewnych wirusów, takich jak ten, który wywołuje zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS).U wielu osób, które wyleczyły się z SARS, rozwinął się zespół przewlekłego zmęczenia, złożone zaburzenie charakteryzujące się skrajnym zmęczeniem, które pogłębia się wraz z aktywnością fizyczną lub umysłową, ale nie ulega poprawie podczas odpoczynku. To samo może wystąpić u osób, które chorowały na COVID-19. 

Koronawirus to nie tylko płuca. Zaobserwowano wiele groźnych dla zdrowia i życia powikłań po przebyciu koronawirusa zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, liczy się nasza szybka reakcja i kontakt z lekarzem. 

Redakcja: