Dlaczego warto nosić rękawiczki ochronne - Testy na Covid-19

Dlaczego warto nosić rękawiczki ochronne

Rękawiczki ochronne noszone w przestrzeni publicznej, np. sklepach, urzędach czy komunikacji miejskiej to kolejny, obok maseczek, dystansu społecznego i regularnej dezynfekcji rąk sposób na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Choć sam wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy zwykłej rozmowy, cząsteczki opadające i utrzymujące się na różnych powierzchniach mogą trafić na Twoje dłonie, a z nich bezpośrednio w okolice oczu, ust czy nosa, narażając Cię na bezpośrednie niebezpieczeństwo zarażenia się COVID-19. Dlaczego warto nosić rękawiczki ochronne i jak korzystać z nich prawidłowo? 

Jak rękawiczki ochronne mogą chronić przed COVID-19?

Nie istnieje bezpośrednie powiązanie pomiędzy samym noszeniem rękawiczek ochronnych a ryzykiem zarażenia się koronawirusem. Jako że wywołujący chorobę wirus przenoszony jest drogą kropelkową i tylko w taki sposób można się nim zarazić, sam bezpośredni kontakt skóry z wirusem nie oznacza zakażenia. Znaczenie ma jednak to, co człowiek, często nieświadomie, wykonuje z pomocą dłoni w ciągu dnia. Kontakt z telefonem, klawiaturą, a także bezpośrednio z twarzą bez wcześniejszego umycia lub zdezynfekowania dłoni to już spore ryzyko kontaktu błon śluzowych z wirusem, który przeniósł się na dłonie gdy trzymaliśmy poręcz w autobusie czy uchwyt koszyka zakupowego w sklepie. Noszenie rękawiczek ochronnych mogłoby w takiej sytuacji stanowić dodatkową barierę ochronną pomiędzy dłonią, a powierzchniami stanowiącymi siedlisko wielu wirusów i bakterii. 

Wyobraźmy sobie scenariusz: przejazd komunikacją miejską. W normalnej sytuacji wsiadasz do autobusu, korzystasz z kasownika, następnie siadasz lub stajesz na wybranym przez siebie miejscu chwytając poręcz, siedzisko czy opierając się o okno. Każdą z tych powierzchni mogło w ciągu dnia dotknąć setki osób i jeśli choć kilka z nich przeniosło na dłoniach wirusa, i Ty będziesz mieć z nim kontakt. W trakcie jazdy poprawiasz czapkę, okulary na twarzy, maseczkę, a może korzystasz ze swojego telefonu.

Wszystkie bakterie i wirusy znajdujące się na dłoniach przenosisz na przedmioty, z którymi Twoja twarz ma bezpośrednią styczność – przeniesienie się wirusa do błon śluzowych nosa czy ust jest w takim układzie bardzo prawdopodobne. Nawet jeśli po opuszczeniu autobusu zdezynfekujesz ręce, wszystkie pozostające z Tobą i dotknięte podczas jazdy przedmioty będą nosiły przeniesione z dłoni bakterie i wirusy. 

rękawice lateksowe
Rękawice lateksowe to bariera między zanieczyszczonymi powierzchniami, a Twoimi dłońmi.

Scenariusz drugi: Przed wejściem do autobusu zakładasz rękawiczki ochronne. Przez rękawiczki obsługujesz kasownik, dotykasz poręczy i siedzenia. W trakcie jazdy unikasz dotykania swojego telefonu, twarzy i wszystkich przedmiotów, które mogą mieć z nią kontakt po opuszczeniu pojazdu. Wysiadasz, zdejmujesz rękawiczki, utylizujesz je w koszu, a następnie dezynfekujesz dłonie. Poprawiając czapkę, okulary czy słuchawki nie przenosisz w okolice twarzy bakterii, które znajdowały się na dłoniach – te pozostały na wyrzuconych już rękawiczkach oraz usunięte z dłoni przez dezynfekcję. Jesteś bezpieczniejszy, niż bez rękawiczek. 

Zasady noszenia rękawic ochronnych w czasach koronawirusa

Aby rękawiczki ochronne wykazywały skuteczność w ochronie przed koronawirusem, konieczne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności i bezpieczeństwa oraz wyeliminowanie pewnych nawyków i czynności, które możemy robić zupełnie podświadomie. W pierwszej kolejności należy pamiętać, że rękawiczki są jednorazowe – zakładamy je bezpośrednio przed wejściem do sklepu, urzędu czy autobusu i ściągamy po jego opuszczeniu. Po zdjęciu rękawiczek ochronnych warto zdezynfekować dłonie, które mogły mieć kontakt z wirusami i bakteriami choćby podczas ściągania rękawiczek. Nie korzystamy z tych samych rękawiczek dwukrotnie, szczególnie przemieszczając się pomiędzy sklepami – nie przyczyniaj się do przenoszenia bakterii i wirusów z powierzchni jednego sklepu do innego, bo w ten sposób narażasz inne osoby w Twoim otoczeniu. 

Nosząc rękawiczki ochronne musisz zadbać o to, by nie dotykać dłońmi twarzy ani niczego, co będzie miało z nią kontakt – swoich okularów, telefonu czy maseczki, na które możesz przenieść z rękawiczek różne wirusy i bakterie. Nosząc rękawiczki postaraj się też nie dotykać niczego w Twoim otoczeniu, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne – nie ma powodu do tego, by rozsiewać zarazki po wszystkich owocach i warzywach w sklepie, jeśli ostatecznie i tak nie masz zamiaru ich kupić. 

Redakcja: